MALTÉZSKÝ PSÍK

MALTESE - MALTÉZSKÝ PSÍK – MALTÉZÁČEK

Skupina: 9 – společenští a doprovodní psi

Původ: Středomoří

Patronát: Itálie

Vzhled: malý s protaženým trupem, pokrytým velmi dlouhým bílým vlasovým pokryvem.
Velmi elegantní, nosí hlavu hrdě a ušlechtile.

Chování a povaha: živý, něžný, velmi učenlivý, velmi inteligentní.

Zbarvení srsti: čistě bílé, přípustný je jen odstín slonoviny.

Hmotnost a výška: hmotnost 3-4 kg, výška psi 21-25cm, fena 20–23 cm v kohoutku.

Historie

Maltézáček je plemeno velmi staré. Pokládá se vůbec za nejstarší evropské trpasličí plemeno, jeho původ se strácí v temnu času. Jeho prakolébkou bylo zřejmě území kolem Středozemního moře. Existují i domněnky, že v dávné minulosti maltézáček ovlivnil svým zevnějškem dokonce i vývoj malých plemen v Tibetu,Číně a Japonsku. Novodobým určením je země původu Itálie. Zásluhu na nevšedním vzhledu maltézáčka mají především angličtí šlechtitelé, kteří vytvořili nádherného psíka s hedvábnou, lesklou a extrémně dlouhou srstí. První písemné zmínky jsou z doby rozvinutého řeckého a římského písemnictví a poskytují první skutečné spolehlivé informace o existenci malého, dlouhosrstého bílého psíka, který byl hýčkán ve všech kruzích řecké a římské společnosti a jemuž byla dokonce dávána jména slavných žen.Maltézáček prošel staletími velmi milován a téměř nezměněn. Vždy se líbil takový jaký je a proto ho nebylo třeba měnit. I po tolika staletích se chovatelé celého světa snaží posílit ony vlastnosti, které maltézského psíka proslavily, totiž hedvábná , dlouhá srst, černý pigment, malý a přesto silný vzrůst, nesmírně sladký a přece přímý charakter.Kdyby maltézáček uměl číst a byl obdařen lidským chápáním, musel by být nadměrně sebevědomý a hrdý na všechno, co lichotivého a obdivného o něm napsali nesmrtelní duchové antické kultury.

Povaha a vlastnosti

Mnohý by se mohl domnívat, že maltézáček je pouhé klubíčko bílých chlupů a jinak je to tvor bez temperamentu. To však je velký omyl. Je to sice pes, který byl po mnoho staletí hýčkán a obklopován přepychem, ale přesto to není zhýčkaný pes. Prostředí ve kterém od nepaměti žil způsobilo, že si maltézáček potrpí na pohodlí a příjemný život. Je rád středem pozornosti, nepotřebuje mnoho výběhu, je skromný na prostor, není štěkalem a proto se hodí jak do bytu, tak domku. Na zahradě se však vyjímá. Má rád procházky a zejména společnost. V chování je příjemný, něžný, vysoce přítulný, citlivý, oddaný a mazlivý. Ji to zvědavý, veselý a čilý, velmi inteligentní a zároveň přizpůsobivý společník. Bystře pozoruje veškeré dění kolem sebe a často přispěje k tomu, aby zavládla dobrá nálada. Ne nadarmo se o něm tvrdí, že je to malý rodinný klaun. Nedůvěřuje cizím lidem, ale zbožňuje všechny členy rodiny. I když je živé povahy, není nikdy svárlivý, takže může být chován i v malém městském bytě s mnoha jinými jedinci, aniž by hrozilo nebezpečí svárů a rvaček.

Není citlivý vůči suchému chladu ani na pohyb ve volné přírodě, který naopak velmi miluje.

Úprava a péče

Mnozí se při pohledu na bělostnou srst malého maltézáčka ptají, kolik takový pejsek asi potřebuje péče. Mnohý se pak vzdá velké radosti ze společnosti maltézáčka.

Ve skutečnosti není tak obtížné udržovat maltézáčka v dokonalém vzhledu, pokud mu však věnujeme ze svého času alespoň pár minut. Péče o dlouhou srst maltézáčka bude ze začátku náročná, nicméně při použití kvalitní kosmetiky se čas potřebný k udržení jeho krásného vzhledu zkrátí na minimum. Odměnou za Vaši péči Vám bude spousta lásky a oddanosti od tohoto psího aristokrata.

Nejvíce péče srst potřebuje v období přeměny štěněčí srsti za dospělou. To je nutné kartáčování a česání skutečně denně. Zralá a dospělá srst vyžaduje frekvenci česání podstatně nižší, většinou 1 – 2 krát týdně podle typu a kvality srsti.

Jiná péče je o srst maltézáčka „mazlícího“ a jiná o výstavního. Domácího mazlíčka stačí dle potřeby zhruba jednou za měsíc až 2 měsíce vykoupat, použít kondicionér, nejlépe denně čistit srst pod očima, 2 krát týdně rozčesat a čas od času, pokud je srst vysušená použít olej.

Maltézáček špatně snáší vlhkost a z ní vyplývající vlhký chlad. Suchý chlad mu ani tak moc nevadí. Vrátí-li se maltézáček z procházky vlhký, raději ho vysušíme fénem. Jinak je jeho organismus poměrně velmi odolný. Věk 16 až 18 let není vyjímkou.

Závěrem

Vlastnosti a vzhled maltézáčka si podmaňují každého, kdo má duši s citem a smyslem pro krásu a ladnost.V jeho vzhledu je skryta krása trvalé hodnoty a stejně tak v jeho charakteru je něco, co dovede trvale upoutávat a připoutávat srdce všech vnímavých a citlivých lidí, ať žijí v kterémkoli konci světa.



Tvorba luxusnich stranek pro chovatele - luxury website for dog kennel Tvorba stranek pro chovatele psu moonbarks studio - foceni psu best kennel webdesign